PAR LĪGATNI
Līgatnes apvienība atrodas Vidzemes centrālajā daļā, mazāk kā stundas brauciena jeb 70 km attālumā no Latvijas galvaspilsētas Rīgas. Līgatnes apvienība pastāv kopš 2021.gada 1.jūlija, kad, spēkā stājoties administratīvi teritoriālajai reformai, Līgatnes novads kopā ar Pārgaujas, Amatas, Jaunpiebalgas, Cēsu, Priekuļu un Vecpiebalgas novadiem apvienoti vienā pašvaldībā - Cēsu novadā.
Līgatnei piemīt sava unikalitāte - gleznainie dabas skati ar smilšakmens iežu atsegumiem Gaujas un Līgatnes upju ielejās kādus neatrast nekur citviet Latvijā. Tāpat arī Līgatnes papīrfabrikas strādnieku ciemata apbūve, infrastruktūra un ražošanas ēkas, kas uzceltas laika periodā no 1815. gada līdz 1914 gadam. Un pat Baltijā vienīgā ar ūdens spēku darbināma pārceltuve – prāmis, kas ar nelieliem pārtraukumiem darbojas kopš 1941. gada. Unikāls, noslēpumains un ievērības cienīgs ir arī 1982. gadā Skaļupēs izveidotais slepenais bunkurs tā laika politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā.
Līgatne ir valdzinoša ar saviem taku līkločiem, kas ved caur klinšainajiem pakalniem, turpat līdzās ikdienas mierīgajai vietējo ļaužu dzīvei.
KULTŪRVĒSTURISKAIS MANTOJUMS
Līgatnes teritorijā atrodas 12 valsts aizsardzībā esoši kultūras pieminekļi.
Arheoloģijas:
Mākslas:
Arhitektūras
Pilsētbūvniecības
Līgatnes teritorijā atrodas septiņi novada nozīmes kultūras pieminekļi:
MILITĀRAIS MANTOJUMS
Rehabilitācijas centra „Līgatne” teritorijā 9 metrus zem zemes atrodas labiekārtots bunkurs 2000 m2 platībā, kuram slepenības zīmogu noņēma tikai 2003. gadā. Tas ir izbūvēts pagājušā gadsimta 80-tajos gados politiskās un valsts varas elites vajadzībām valsts vadīšanai atomkara gadījumā.
Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta „Militārais mantojums” ietvaros izveidots vienots Latvijas un Igaunijas militārā mantojuma tūrisma piedāvājums. Projekta ietvaros pilnveidotas un apmeklētājiem atvērtas militārā mantojuma vietas Latvijā un Igaunijā, kas liecina par abu valstu neatkarības iegūšanu un atjaunošanu laikā no Pirmā pasaules kara sākuma 1914. gadā līdz 1991. gadam. Skatīt ŠEIT.
VIDEOSTĀSTS PAR LĪGATNES PAPĪRFABRIKAS CIEMATA VĒSTURISKO CENTRU
VIDEOSTĀSTS PAR LĪGATNI